VÝBĚR MODELU

Aby jste se lépe zorientovali v nabídce sandálů Bosky, připravili jsme pro vás pár tipů k výběru té nejlepší varianty pro vaše použití.

Stélka

Možnosti jsou dvě, stélka z přírodní usně (kožená) a umělá stélka z mikroporézního materiálu. Umělá se hodí pro jakékoli náročnější použití, především pro běh a obecně pro nošení do terénu. Chodidlo na ní velmi dobře drží (neklouže) a to ani ve vodě, nebo když je mokrá. Je snáze udržovatelná a obecně mnohem univerzálnější. Přírodní usňovou stélku někteří lidé vnímají jako příjemnější pro kontakt s chodidlem. Je vhodná především do města a pro nenáročnější použití. Vodní prostředí pro ni není limitující, ale déle vysychá a mokrá více klouže. Vhodná je především pro lidi, kterým se více potí chodidla a ocení tak její savou schopnost. Vhodná je také v případě, že v sandálech budete dlouhodobě stát nebo sedět (například při nošení do práce). Chodidla ležící na stélce nemají možnost při pohybu osychat a kontakt s umělou (nesavou) stélkou by mohl být nepříjemný.

Mikroporézní vs. Monolitní

V nabídce máme z hlediska typů podešve dvě základní kategorie. Lehčené-mikroporézní podešve (modely Superlight, Light a Bare), u kterých je materiál pěněný v celé tloušťce materiálu podešve. Tyto sandály se vyznačují extrémně nízkou vahou a také lepším poměrem tlumivosti nárazů vůči tloušťce (tlumí totiž v celé výšce podešve). Jako uživatelsky příjemnou vlastnost lze také vnímat to, že se po nějaké době nošení do podešve vaše chodidlo jakoby vyšlape - vytvoří se miskovitý tvar, díky tomu sandál lépe sedí na chodidle. S touto vlastností je dobré počítat při výběru tloušťky. Pěněné materiály totiž dříve podléhají sešlapání - ztenčení. Pro mnohé je to dobrá vlastnost, jak se přirozeně "prošlapat" k bosým botám.

Druhou kategorií jsou sandály s monolitní pryžovou podešví, model Enduro. Ty se vyznačují především velkou odolností proti dlouhodobému opotřebení i poškození například prořezáním, nebo propíchnutím. Daní za tyto vlastnosti je o něco vyšší váha těchto sandálů. Používáme materiály, které mají agresivnější dezén, proto velmi dobře drží v terénu. Tento typ podešve je vhodný především pro ty, kteří požadují velkou trvanlivost svých sandálů, pohybují se v abrazivních prostředích - kamenité a skalnaté prostředí, ale také tvrdé povrchy ve městě. Vhodné jsou také pro urostlé uživatele, s vyšší váhou a důraznějším stylem pohybu.

Tloušťka

Výběr tloušťky je velmi individuální záležitostí. Záleží na mnoha faktorech, a to především na tom, co od svých sandálů požadujete, v jakých prostředích se obvykle pohybujete, jaká je vaše bosonožská zkušenost a také na tělesných parametrech, především váze atd. Obecně se sice dá říct, že ten, kdo chce Boskami nahrazovat co nejvíce bosou chůzi, by měl volit co nejtenčí varianty a silnější volit především při přechodu z klasické obuvi, a pro náročnější terén a použití. Lehčí lidé a také lepší technika - tenčí bota, těžší ale také vyšší lidé - tlustší bota. Ze zkušenosti ale můžeme říct, že pro pravidelné každodenní nošení, kdy sandály příliš nekombinujete s ostatními typy obuvi, se hodí spíše střední tloušťky, kolem 10 milimetrů. Jako vhodné se také osvědčuje nošení tlustších podešví v pro chodidla nepříznivých prostředích a v těch příznivějších (bezpečných) se pohybovat zcela naboso, protože bosou chůzi z hlediska komplexního vjemu a působení nic zcela nenahradí. V případě tloušťky platí okřídlené pravidlo zlaté střední cesty. Choďte v různých botách, i naboso, nestyďte se alespoň ze začátku si na nohy dát i něco silnějšího, dbejte ale na dostatečnou flexibilitu, prostornost, a minimální drop (výškový rozdíl mezi patou a špičkou) vámi požívané obuvi.

Velikost

Při výběru velikosti se držte návodu na výběr velikosti. Představy jednotlivců o ideálním padnutí sandálů jsou ovšem často dost rozdílné. Je ale třeba si uvědomit, že sandál by vám měl poskytovat svým lehce přesahujícím tvarem určitou ochranu, především v oblasti prstů. V případě výběru sandálů pro městské a nenáročné použití volte sandál klidně těsnější na nohu. Pro outdoorovější použití a běh se hodí více "ochranné zóny", rozdíl může dělat běžně jedno velikostní číslo. Pokud si u nás necháte vyrobit Bosky na míru, uděláme vám sandály podle svého nejlepšího svědomí a přesvědčení, s ohledem na vámi vybraný model. Pokud máte speciální požadavek na velikost, či tvar, dopište jej do poznámky k objednávce, nebo svou představu klidně načrtněte přímo do zasílaného obkresu chodidla.