Výběr modelu

Aby jste se lépe zorientovali v nabídce sandálů Bosky, připravili jsme pro vás pár tipů k výběru té nejlepší varianty pro vaše použití.


NENÍ VÁZÁNÍ JAKO VÁZANÍ

Bosky si můžete pořídit ve dvou základních typech vázání

TYP Y

Tradiční vázání minimalistických sandálů v originálním bosky provedení. Neomezuje příčnou klenbu a lépe funguje spolu s chodidlem při náročnějších aktivitách.

Díky upnutí mezi prsty je odolnější vůči protáčení na chodidle čímž nabídne lepší stabilitu.

TYP X

Vázání především pro ty, kteří nesnesou popruh mezi prsty. Všechny pásky jsou samostatně nastavitelné.

Pro méně náročné použití lze tento typ nosit volněji, vaše chodidlo pak má více svobody.Stélka

Možnosti jsou dvě, stélka z přírodní usně (kožená) a umělá stélka z mikroporézního materiálu. Umělá se hodí pro jakékoli náročnější použití, především pro běh a obecně pro nošení do terénu. Chodidlo na ní velmi dobře drží (neklouže) a to ani ve vodě, nebo když je mokrá. Je snáze udržovatelná a obecně mnohem univerzálnější. Přírodní usňovou stélku někteří lidé vnímají jako příjemnější pro kontakt s chodidlem. Je vhodná především do města a pro nenáročnější použití. Vodní prostředí pro ni není limitující, ale déle vysychá a mokrá více klouže. Vhodná je především pro lidi, kterým se více potí chodidla a ocení tak její savou schopnost. Vhodná je také v případě, že v sandálech budete dlouhodobě stát nebo sedět (například při nošení do práce). Chodidla ležící na stélce nemají možnost při pohybu osychat a kontakt s umělou (nesavou) stélkou by mohl být nepříjemný.

Mikroporézní vs. Monolitní

V nabídce máme z hlediska typů podešve dvě základní kategorie. Lehčené-mikroporézní podešve (modely Superlight, Light a Bare), u kterých je materiál pěněný v celé tloušťce materiálu podešve. Tyto sandály se vyznačují extrémně nízkou vahou a také lepším poměrem tlumivosti nárazů vůči tloušťce (tlumí totiž v celé výšce podešve). Jako uživatelsky příjemnou vlastnost lze také vnímat to, že se po nějaké době nošení do podešve vaše chodidlo jakoby vyšlape - vytvoří se miskovitý tvar, díky tomu sandál lépe sedí na chodidle. S touto vlastností je dobré počítat při výběru tloušťky. Pěněné materiály totiž dříve podléhají sešlapání - ztenčení. Pro mnohé je to dobrá vlastnost, jak se přirozeně "prošlapat" k bosým botám.

Druhou kategorií jsou sandály s monolitní pryžovou podešví, model Enduro. Ty se vyznačují především velkou odolností proti dlouhodobému opotřebení i poškození například prořezáním, nebo propíchnutím. Daní za tyto vlastnosti je o něco vyšší váha těchto sandálů. Používáme materiály, které mají agresivnější dezén, proto velmi dobře drží v terénu. Tento typ podešve je vhodný především pro ty, kteří požadují velkou trvanlivost svých sandálů, pohybují se v abrazivních prostředích - kamenité a skalnaté prostředí, ale také tvrdé povrchy ve městě. Vhodné jsou také pro urostlé uživatele, s vyšší váhou a důraznějším stylem pohybu.

Tloušťka

Výběr tloušťky je velmi individuální záležitostí. Záleží na mnoha faktorech, a to především na tom, co od svých sandálů požadujete, v jakých prostředích se obvykle pohybujete, jaká je vaše bosonožská zkušenost a také na tělesných parametrech, především váze atd. Obecně se sice dá říct, že ten, kdo chce Boskami nahrazovat co nejvíce bosou chůzi, by měl volit co nejtenčí varianty a silnější volit především při přechodu z klasické obuvi, a pro náročnější terén a použití. Lehčí lidé a také lepší technika - tenčí bota, těžší ale také vyšší lidé - tlustší bota. Ze zkušenosti ale můžeme říct, že pro pravidelné každodenní nošení, kdy sandály příliš nekombinujete s ostatními typy obuvi, se hodí spíše střední tloušťky, kolem 10 milimetrů. Jako vhodné se také osvědčuje nošení tlustších podešví v pro chodidla nepříznivých prostředích a v těch příznivějších (bezpečných) se pohybovat zcela naboso, protože bosou chůzi z hlediska komplexního vjemu a působení nic zcela nenahradí. V případě tloušťky platí okřídlené pravidlo zlaté střední cesty. Choďte v různých botách, i naboso, nestyďte se alespoň ze začátku si na nohy dát i něco silnějšího, dbejte ale na dostatečnou flexibilitu, prostornost, a minimální drop (výškový rozdíl mezi patou a špičkou) vámi používané obuvi.

Velikost

Při výběru velikosti se držte návodu na výběr velikosti. Představy jednotlivců o ideálním padnutí sandálů jsou ovšem často dost rozdílné. Je ale třeba si uvědomit, že sandál by vám měl poskytovat svým lehce přesahujícím tvarem určitou ochranu, především v oblasti prstů. V případě výběru sandálů pro městské a nenáročné použití volte sandál klidně těsnější na nohu. Pro outdoorovější použití a běh se hodí více "ochranné zóny", rozdíl může dělat běžně jedno velikostní číslo. Pokud si u nás necháte vyrobit Bosky na míru, uděláme vám sandály podle svého nejlepšího svědomí a přesvědčení, s ohledem na vámi vybraný model. Pokud máte speciální požadavek na velikost, či tvar, dopište jej do poznámky k objednávce, nebo svou představu klidně načrtněte přímo do zasílaného obkresu chodidla.