FAQ

ČASTÉ OTÁZKY

Jak zvolit správnou velikost?

 • Návod na výběr velikosti i návod, jak si správně obkreslit chodidlo, najdete na těchto webových stránkách v sekci Velikost.

Jak zjistím, že je pro mě vhodné si nechat udělat sandály na míru?

 • Pokud si vyzkoušíte sandály Bosky naživo nebo na vytištěné šabloně a tvar univerzální velikosti vám očividně nevyhovuje. Často stačí jen úprava/posun upínacího bodu předního popruhu mezi prsty (více info v sekci výběr velikosti). Jiným důvodem pro individuální řešení příliš úzká, nebo naopak široká noha, nesouměrná velikost (délka) prstů. Kdyby měla být na sandálu zbytečná, nevyužitá plocha, nebo by některý z prstů naopak přečníval přes obrys sandálu.

Nemám příliš dobrou zkušenost s páskem mezi prsty a plastové žabky mi vždy vadily. Jsou pro mě Bosky s páskem mezi prsty vhodné?

 • Zkušenost nás i ostatních uživatelů sandálu Bosky je taková, že i v případě, že někomu není popruh mezi prsty příjemný, po několika prvních nošeních si na něj zvykne. Další použití pak již bývá bezproblémové. Oproti pásku na běžných plastových žabkách, který bývá obvykle tuhý a silný, mají Bosky popruh mezi prsty z polyesterového, pro kůži přijatelnějšího  popruhu, který je měkčí, a proto činí výrazně menší problémy i při dlouhodobém nošení.

  Pokud se ale bojíte, že pásek mezi prsty ani tak nesnesete, nabízíme i varianty s páskem přes prstní klouby. Tyto typy najdete v nabídce pod označením X, konkrétně u modelu Light X, Enduro 2.0 X a RARE X.

Můžu se sandály Bosky běžně chodit do vody? Nemůžu je tím nějak poškodit?

 • Použití ve vlhku a vodě by Boskám nemělo činit problémy. Klasické Bosky (typ Y) navíc nemají žádné suché zipy, které se ve vodě můžou rozlepovat. U modelů s Y-tech vázáním se syntetickou stélkou vhodnou pro použití ve vlhku, je pro obouvání vhodné používat přední přezku, je-li patní popruh používán jen pro úpravu nastavení (párkrát za životnost sandálu), zůstává suchý zip neopotřebovaný a navíc je spoj dostatečně dlouhý tak, že ani v divoké tekoucí vodě nepovoluje. Navíc syntetické pásky velmi rychle vysychají. Pokud ovšem zamýšlíte časté použití v mokru (například pro vodní sporty), vyberte si variantu se syntetickou stélkou. Kožená stélka, případně kožené pásky po namočení dlouho vysychá. Za mokra více klouže a časté namáčení kůži neprospívá.

Podešev Bosky sandálů se mi zdá velmi tenká, nemá to negativní vliv na jejich životnost?

 • Tenčí podešev samozřejmě nemá předpoklad být trvanlivější jako o mnoho silnější podešve u běžných typů obuvi. V zásadě se ale dá říct, že vliv na opotřebení má především směs materiálu podešve. Snažíme se, aby měly Bosky vyvážené vlastnosti, co největší životnost, ale na druhou stranu také, aby neobtěžovali uživatele např. příliš vysokou vahou. Pokud máte zájem o trvanlivou variantu sandálu, zřejmě pro vás bude vhodná varianta model Enduro. Ty jsou v případě odolnosti přinejmenším srovnatelné s velmi trvanlivými typy obuvi. Na nižší opotřebení podešví u minimalistických sandálů má vliv také vedení k přirozenějšímu pohybu, který často omezuje například tzv. "šmajdání", či nevhodné sešlapávání, jež bývá často zodpovědné za nepřiměřené opotřebení obuvi.

Říkáte, že se dá v Boskách běhat. Nedovedu si představit běh v sandálech, jaké to je?

 • Běhat se v Bosky sandálech určitě dá, odolností a konstrukcí jsou na to připraveny. Běh v sandálech je samozřejmě trochu rozdílný, a jedná se o otázku zvyku. Na druhou stranu pocit svobody, vzdušnost a přirozenost pohybu je v pevných botách jen těžko napodobitelná. Právě proto někteří lidé preferují běh v sandálech, alespoň jako přínosný doplněk k běhu v uzavřených běžeckých botách.

Hodně se mi potí chodidla, bojím se, že mi umělá stélka bude vadit. Jakou s tím máte zkušenost?

 • V případě, že se vám ve zvýšené míře potí chodidla, bude pro vás vhodnější zvolit variantu sandálů s usňovou (koženou) stélkou, která lépe saje pot. Ze zkušenosti se ale dá říct, že pokud zamýšlíte používat sandály v přírodním  prostředí, do terénu, pro běh apod., bývá i v případě více se potících chodidel vhodnější umělá stélka. Ta na chodidle přeci jen o něco lépe drží. Prach a nečistoty přírodního prostředí na sebe navazují vlhkost z nohou, která pak nečiní takové problémy. Umělá stélka je také snáze udržovatelná.

Když mi nebudou sandály sedět, můžu je bezplatně vyměnit/vrátit?

 • Ano, univerzální velikosti koupené na internetu můžete bezplatně vrátit do 14 dní. U upravovaných univerzálních velikostí a u výroby zcela na zakázku dostanete zpět 50 % z ceny sandálů a zbývajících 50% bude odečteno jako nevratná záloha za zakázkové provedení.

Nemám zatím žádnou zkušenost s barefoot obuví, jsou pro mě Bosky vhodné?

 • Bosky jsou pro začátek chození v barefoot obuvi určitě vhodné, zejména díky možnosti si je vybrat v různých tloušťkách. Silnější podešev může být vhodným mezistupněm mezi konvenční obuví a obuví přísně barefootovou. Pro některé jedince ani nemusí být extrémně tenké barefoot boty vhodnou variantou, a je pro ně i do budoucna lepší variantou zůstat obutí v kompromisnější obuvi. Při přechodu na barefoot obuv je nutné být opatrný a příliš nespěchat. Rizikovou skupinou uživatelů jsou především starší lidé, kteří celý život chodili v pevné obuvi s podporou chodidla, lidé s oslabenými dolními končetinami, ale také lidé velmi aktivně sportující, kteří jsou zvyklí na velké objemy zátěže a náhlým přechodem na extrémní barefootovou obuv, by si mohli způsobit jednostranné přetížení chodidel.

Vlastním jednoduché provázkové sandály vlastní výroby, v čem jsou sandály Bosky lepší a proč bych si je měl/a koupit?

 • Sami jsme si před několika lety prošli touto fází, a proto se cítíme oprávnění tvrdit, že Bosky jsou evolučně o kus dále. Specifické složení podešvových sendvičů, na zakázku přesně pro potřeby našich sandálů vyrobený popruh, specifické zakázkově vyrobené kovové komponenty, předtvarování podešve a roky laděná konstrukce chráněná průmyslovým vzorem. To všechno jsou prvky, které vám zlepší váš uživatelský komfort a zpříjemní používání Bosky sandálů. I když naše sandály působí jednoduše, každá jejich součást si prošla výrazným vývojem a byla  i několikrát změněna, než se dostala do dnešní podoby. 

Štuplík/plug držící meziprstní pásek zespodu sandálu je kovový, věřím, že z hlediska trvanlivosti je to dobré řešení, ale neklape při chůzi?

 • Pokud by jste se pozorně zaposlouchali do zvuku při došlapu, možná by jste občas identifikovali tiché klepnutí kovového štuplíku, nejedná se ovšem o nic výrazného, protože je tlumen masou podešve ve které je zapuštěn. U nových sandálů může docházet k drobnému kontaktu štuplíku se zemí. U nového modelu Enduro 2.0 je otvor pro štuplík těsný tak, aby jej dobře drže a chránil. Ze začátku se může se stát že manipulací se sandálem vykoukne ven, je dobré ho vtlačit zpět do podešve, tím že sandál v tomto místě ohnete (rozevřete) případně odstraníte nečistoty, které se do otvoru dostaly a zatlačíte štuplík zpět. Po chvíli používání se tahem popruhu zatáhne hlouběji do podešve a žádný zvuk nevydává.

Jsem zvyklý na outdoorové sandály se silnými a polstrovanými pásky. Oproti nim mají Bosky sandály tenké a nepolstrované pásky, v čem je to lepší?

 • Na tenké subtilnější popruhy si kůže na chodidlech sice o něco déle zvyká, ale tenčí pásky vás za to odmění výrazně rychlejším schnutím, větší vzdušností a prodyšností, díky které se pod popruhy tolik nechytají nečistoty, které jsou obvykle příčinou podráždění kůže. Sandály jsou celkově lehčí a elegantnější. Nebojte, pevnost našeho popruhu je více než dostatečná. Kdyby jste přeci jen preferovali sandály s o něco silnějšími pásky, v nabídce máme sandály řady Performance, Enduro 2.0 X a řadu RARE, která má pásky standartní síly.

Jsou Bosky opravdu vyráběné v Česku?

 • Ano, výhradně v Česku, v malé obci v kopcích Bílých Karpat, nedaleko lázeňského městečka Luhačovice, a v blízkosti obuvnického města Zlína. Díky tomu je i naprostá většina našich komponentů z nedalekého okolí, vyrobena na Moravě.

Mám plochou nohu, jsou pro mě Bosky vhodné?

 • Ve většině případu ano, ale je potřeba být opatrnější, než u zcela zdravých nohou. V případě vážnějšího stavu vašich chodidel by bylo lépe toto konzultovat s vaším ortopedem nebo fyzioterapeutem. Pozor však na jedince ze "staré školy", kteří nejsou takovýmto řešením nakloněni, a zbytečně by vás mohli odrazovat. Ve většině případů má totiž nošení minimalističtějších typů obuvi nebo chůze naboso pozitivní vliv na takovéto vady. Přirozený pohyb, zvláště ve členitém terénu, a v rozumné, uvážené míře totiž pomáhá aktivovat chodidlo, celkově je posiluje, stabilizuje, a v případě menších problémů s chodidly, může být sám o sobě i řešením.

Z bot s tenkou podešví mě obvykle bolela chodidla, nebudou mě bolet i z Bosky sandálů?

 • Boty s tenčí podešví jiným způsobem zatěžují chodidlo, a proto jinak zatížené svaly chodidla mohou být namožené - bolet. Pro správné fungování chodidla je ovšem potřeba i jiných aspektů, jako je dostatečný prostor atd. Bosky jsou navrženy tak, aby byly pro chodidlo co nejpřirozenější. I když můžete mít ze začátku nošení nějakou dobu namožená chodidla, nohy si na přirozený pohyb opět rády přivyknou.

 Vyžadují sandály nějakou speciální údržbu?

 • Žádnou speciální údržbu nevyžadují. Běžnou údržbu zvládnete vymytím v čisté vodě. Případně odmaštěním stélky v mýdlové vodě za použití měkkého kartáče.

Hodí se minimalistická/barefoot obuv pro nošení ve městě?

 • Ano, ale je potřeba si uvědomovat jisté omezení. Pohyb po městě na rovných površích je totiž značně jednostranný a nedá se proto považovat za úplně přirozený a prospěšný. Tvrdé povrchy také nejsou zcela přirozené. Cesty jsou víceméně dvě, buď zapracujete na své technice pohybu, a dotáhnete ji do stavu, kdy vám ani rovné a tvrdé povrchy nebudou činit problémy, nebo do městského prostředí zvolíte obuv s alespoň nějakou mírou tlumení, které bude částečně simulovat pružnost přírodních povrchů. Bosky v tomto ohledu poskytují na výběr z obou variant, a v nabídce máme i modely, které jsou při tenkých podešvích relativně tlumící, a přitom maximálně zachovávají podmínky pro váš přirozený pohyb.

Nenašli jste odpověď na vaši otázku?